Огляд видів наземних молюсків
Подані на зворотньому боці фотографій короткі описи видів стосуються майже виключно дорослих особин. Черепашки молодих молюсків можуть суттєво відрізнятися від дорослих формою, відсутністю зубів або інших утворів в усті, наявністю волосків на поверхні тощо. Подана інформація не може замінити визначника, вона дає лише загальне уявлення про деяких (переважно найбільших та найпомітніших) представників наземної малакофауни України. Для певних видів точне визначення лише за зовнішнім виглядом є взагалі неможливим.
Якщо Ви хочете серйозно зайнятися визначенням наземних молюсків, розповсюджених на території України, можете скористатися підготованими лабораторією малакології Державного природознавчого музею НАН України визначниками:
Сверлова Н.В., Гураль Р.І. Визначник наземних молюсків заходу України. – Львів, 2005. – 217 с.
Гураль-Сверлова Н.В., Гураль Р.І. Визначник наземних молюсків України. – Львів, 2012. – 216 с.
Висота черепашки 3,1–3,5 мм, ширина 6–9 мм. Останній оберт перед устям значно розширений, а над самим устям дахоподібно скошений. Пупок широкий, займає майже 1/4 ширини черепашки. Теплі та сухі біотопи: луки, чагарники, ліси. Широко розповсюджений.
X
Висота черепашки 4,0–4,8 мм, ширина 8–11 мм. Черепашка подібна до
Aegopinella minor, але більша. Точне визначення лише на підставі анатомічних ознак. Лісовий вид. В Українських Карпатах і вздовж басейну Прута поза гірською зоною.
X
Висота черепашки до 5 мм, ширина 8–10 мм. Останній оберт не такий розширений, як у інших видів
Aegopinella. Пупок широкий, займає близько 1/5 ширини черепашки. Для визначення бажано використовувати й анатомічні ознаки. Синантропно на заході України.
X
Висота черепашки 14–16 мм, ширина 3,8–4,0 мм. Кіль короткий, тупий. Нижня пластинка проходить в усті майже вертикально, не помітна або слабко помітна при прямому положенні черепашки. Гірські, рідше рівнинні біотопи, на схід до Вінницької області.
X
Висота черепашки 10–23 мм, ширина 14–28 мм. Черепашка жовта або коричнева, майже куляста. Характерна ознака: хаотично розташовані невеликі світлі штрихи або плямки (в інших видів крізь черепашку може просвічувати плямиста мантія). На заході України.
X
Висота черепашки 13–15 мм, ширина 18–20 мм. Черепашка майже куляста, з дуже тонкими та ламкими стінками. Пупок майже повністю закритий. Колір від зеленкувато-чорного до темно-бурого. У високогірних ділянках Карпат.
Червонокнижний вид.
X
Довжина тіла в русі до 25, зрідка до 40 мм. Слиз безбарвний. На мантії та спині численні темні плямки. Забарвлення сіре. Лісовий вид, зустрічається також у парках. Переважно на заході України. На схід відомий до Житомирської та Вінницької областей.
X
Довжина тіла в русі до 35–40 мм. Характерні ознаки: жовтий (оранжевий) слиз на підошві, права смуга на мантії проходить через пневмостом. Синантропний вид, у різних регіонах України. У населених пунктах, рідше в їх околицях. Інколи по узліссям.
X
Довжина тіла в русі до 50 мм. Слиз безбарвний, зрідка жовтуватий. Колір тіла світлий, ніби вилинялий. Права смуга на мантії проходить над пневмостомом. Переважно в антропогенних біотопах. Зареєстрований у західній і центральній частинах України.
X
Довжина тіла в русі до 120 мм. При сильному скороченні – півсфера. Зморшки на шкірі дуже рельєфні, особливо після скорочення. Дорослі однобарвні, переважно оранжеві або коричневі. Слиз жовтуватий або оранжевий, крім підошви. Завезений на захід України.
X
Молоді особини мають не такі рельєфні зморшки, як дорослі, а також темні смуги по боках спини та мантії. Їх легко сплутати з дрібнішими видами роду
Arion, особливо з
Arion subfuscus (через жовтий слиз).
X
Довжина тіла в русі 35–80 мм. Руді особини з жовтим (оранжевим) слизом на тілі (крім підошви), переважно з добре помітними темними смугами по боках спини та мантії. Коричневі особини з безбарвним слизом і без бокових смуг. Ліси, парки, інші біотопи.
X
Довжина тіла в русі до 100 мм. Дорослі найчастіше фіолетові, сині або синьо-зелені. Зморшки на шкірі чіткі, високі. Кіль чіткий, займає від 1/2 до 2/3 довжини спини. Слиз жовтий. У лісах. Карпатський вид, рідше на рівнині, на схід до Вінницької області.
X
Молоді спочатку оливково-бурі, з темними повздовжніми смугами на спині, які можуть заходити також на мантію. У цей період легко впізнати за жовтим слизом. Пізніше смуги поступово зникають, а в забарвленні починають з'являтися синюваті відтінки.
X
Напівслизняк, маленька (до 5 мм) черепашка знаходиться в задній частині тіла. Черепашка вухоподібна, з дуже розширеним останнім обертом. Її ембріональна частина не охоплена останнім обертом. Лісовий вид. У гірському Криму.
X
Довжина тіла в русі до 60 мм, але звичайно менше. Тіло дуже струнке, хробакоподібне, з вузькою підошвою. Кіль тягнеться через усю спину. Забарвлення світле, сірувате. Слиз безбарвний. Кавказький вид, синантропно в різних регіонах України.
X
Висота черепашки 11–22 мм, ширина 3,5–6 мм. Черепашка менша і стрункіша, ніж у
Brephulopsis cylindrica, углибині устя майже завжди є палатальна складка або її сліди. Є також слабка колумелярна пластинка. Кримський ендемік, окремі знахідки поза Кримом.
X
Висота черепашки 11–22 мм, ширина 3,5–6 мм. У гірських районах Криму (на яйлах), у східних передгір’ях і на Керченському півострові зустрічається форма з тоншими (не більше 4,5 мм) і стрункішими черепашками.
X
Висота черепашки 14–31 мм, ширина 5,5–10 мм. Стінки міцні, білі, однобарвні або з темними радіальними смужками. Устя без зубів, зрідка з палатальною складкою у глибині. Степовий вид. Південь України, окремі інтродуковані популяції у Львові та Києві.
X
Висота черепашки 14–31 мм, ширина 5,5–10 мм. У горах черепашки зазвичай помітно стрункіші, ніж на рівнині, а їх форма більше наближається до правильної циліндричної.
X
Висота черепашки 9–12 мм, ширина 4–5 мм. В усті 2 зуба. Відрізняється від
Brephulopsis bidens приземкуватою формою черепашки, опуклішими обертами та досить регулярно розташованими невисокими радіальними ребрами. Описаний з гірського Криму.
X
Висота черепашки 15–18 мм, ширина 3,5–3,9 мм. Кіль у вигляді довгого і високого гребеня. Нижня пластинка різко вигинається у просвіті устя, утворюючи майже прямий кут. Лісовий вид. Зареєстрований у західній і центральній частинах України.
X
Висота черепашки 10–17 мм, ширина 14–22 мм. До 5 темних смуг, часто жовті черепашки без смуг. Нижня смуга проходить далеко від пупка. Пупок закритий, у молодих – дуже вузький. Завезений на захід України. У населених пунктах або їх околицях.
X
Висота черепашки 12–28 мм, ширина 18–32 мм. Черепашки жовті, рожеві, коричневі. До 5 смуг, часто залишається лише 1 центральна або 3 нижні смуги. Краї устя і губа темні. В Україні лише синантропно, поодинокі знахідки на заході.
X
Висота черепашки 17–21 мм, ширина 20–25 мм. Переважно 4–5 темних смуг, іноді смуги майже повністю зливаються з фоном. Нижня смуга ближче до пупка, ніж у
Cepaea hortensis. Пупок закритий або лишається щілина. Широко розповсюджений в Україні.
X
Висота черепашки 8–12 мм, ширина 12–16 мм. Форма від дещо сплощеної до майже кулястої. Оберти зверху сильно сплощені, що добре помітно піді швом. Пупок вузький. Черепашка світла, з різною кількістю темних спіральних смуг. Південне узбережжя Криму.
X
Висота черепашки 16–24 мм, ширина 7–10 мм. Забарвлення рогове. Устя без зубів, лише в ангулярній області може бути невеликий горбочок. Поодинокі знахідки в широколистяних лісах Закарпатської області.
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 8–11 мм, ширина 3,5–4,5 мм. Черепашка дуже подібна до
Chondrula tridens, але верхівки палатального і колумелярного зубів знаходяться майже на одному рівні. Завезений до Одеси.
X
Висота черепашки 8–15 мм, ширина 4–6 мм. Устя з 3–5 зубами, іноді зуби слабко розвинені, а їх кількість менше 3. Колумелярний зуб розташований значно нижче палатального. Степовий вид, у степовій зоні може населяти ліси. Широко розповсюджений в Україні.
X
Висота черепашки 12–20 мм, ширина 3,8–4,2 мм. Кіль відсутній. Нижня пластинка різко вигинається у просвіті устя, утворюючи майже прямий кут. Поверхня майже гладенька, сильно блискуча. Лісовий вид, зрідка в парках. Широко розповсюджений в Україні.
X
Висота черепашки 10–13 мм, ширина 2,8–3,2 мм. Кіль відсутній. Нижня пластинка різко вигинається у просвіті устя, утворюючи майже прямий кут. Поверхня ребристо покреслена. Лісовий вид. Лісова, лісостепова зони України, Українські Карпати.
X
Висота черепашки 2,2–3,0 мм, ширина 1,2–1,5 мм. Черепашка більш або менш циліндрична, від світло-рогової до каштанової. Устя без зубів, з тонкими та ламкими краями, майже квадратної форми. Населяє вологі ділянки з високою травою. Часто на траві.
X
Висота черепашки 20–40 мм, ширина 25–45 мм. Форма черепашки нагадує представників роду
Helix, проте на її поверхні добре помітні світлі звивисті зморшки, розташовані хаотично. Як інтродуцент у різних регіонах України. Розводять на фермах.
X
Напівслизняк, маленька (до 6 мм) черепашка знаходиться в задній частині тіла. Черепашка вухоподібна, з дуже розширеним останнім обертом, який частково охоплює її ембріональну частину. Загальні обриси овальні. Лісовий вид. Зрідка на заході України.
X
Напівслизняк, маленька (до 6 мм) черепашка знаходиться в задній частині тіла. Черепашка вухоподібна, з дуже розширеним останнім обертом, який повністю охоплює її ембріональну частину (в дорослих). Лісовий вид. Зрідка на заході України.
X
Довжина тіла при скороченні до 40 мм. Слиз безбарвний. Забарвлення від брудно-білого або сірувато-жовтого до темно-бурого; з віком стає темнішим. Шия, голова та щупальця чорнуваті. В Україні переважно на півдні та південному сході, часто синантропно.
X
Довжина тіла в русі до 35–45 мм. Слиз безбарвний. Дорослі з численними темними плямками, які можуть зливатися в сіточку. Молоді світліші. Точне визначення лише за анатомічними ознаками. Широко розповсюджений в Україні, переважно синантропно.
X
Довжина тіла в русі до 45 мм. Слиз безбарвний. Тіло світле, однобарвне, або є сіточка з дрібних темних плямок. Точне визначення лише за анатомічними ознаками. Лісовий вид, на заході України.
X
Висота черепашки 1,8–2,0 мм, ширина 5,5–6,5 мм. Черепашка дуже сплощена, з гострим кілем на периферії обертів. Поверхня ребриста. Плямки нечіткі або відсутні. Пупок ширший, ніж у
Discus rotundatus. Поодинокі знахідки, переважно на заході України.
X
Висота черепашки 2,4–2,8 мм, ширина 5,5–7 мм. Черепашка сплощена, світло-рогова, майже завжди з червонуватими плямками. Оберти опуклі, з кутом на периферії. Поверхня ребриста. Пупок широкий, близько 1/3 ширини черепашки. Переважно на заході України.
X
Висота черепашки 2,0–3,5 мм, ширина 5–7 мм. Черепашка сплощена, рогового кольору, однобарвна. Оберти опуклі, заокруглені на периферії. Поверхня ребриста. Пупок широкий, близько 1/3 ширини черепашки. Ліси, вологі луки. Широко розповсюджений в Україні.
X
Висота черепашки 14–18 мм, ширина 25–30 мм. Черепашка сильно сплощена, лінзоподібна, з кілем на периферії. Над кілем проходить темна смуга, під нею світла. Спорадично в широколистяних лісах на півдні Закарпатської області.
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 4–5 мм, ширина 6–7 мм. Завиток високий, куполоподібний. Пупок вузький, проколоподібний, частково прикритий відгорнутим колумелярним краєм устя. Поверхня вкрита дрібними волосками. Лісовий карпатський вид.
X
Висота черепашки 13–17 мм, ширина 6–7 мм. Поверхня вкрита згладженими радіальними зморшками, які перетинаються тонкими радіальними лініями, тому може виглядати зернистою. Лісовий вид. На заході України, переважно в Карпатах, зрідка на рівнині.
X
Висота черепашки 16–22 мм, ширина 23–32 мм. Черепашка сплощена, пупок у дорослих закритий або вузька щілина, у молодих дуже вузький. 4–5 темних спіральних смуг, хаотично розташовані світлі зморшки. Нижня смуга далеко від пупка. Переважно у Криму.
X
Висота черепашки 9–12 мм, ширина 12–19 мм. Черепашка рогова, з нечіткою світлою смугою на периферії. Від
Fruticicola fruticum відрізняється більш сплощеною формою, ширшим пупком і грубою поверхневою скульптурою (радіальні зморшки, невеликі ум’ятини).
X
У молодих поверхня вкрита волосками, в дорослих волоски майже завжди повністю стираються. Молоді особини нагадують
Pseudotrichia rubiginosa, проте мають відносно ширші оберти. Від лісів і парків до відкритих ділянок. Широко розповсюджений, крім Криму.
X
Висота черепашки 8–12 мм, ширина 15–23 мм. Черепашка сильно сплощена, блискуча, переважно з 1 темною смугою на периферії та темнішим низом, рідше однобарвна. Пупок відкритий, широкий. Карпатський вид, заходить на рівнину, до Вінницької області.
X
Висота черепашки 10–19 мм, ширина 13–23 мм. Черепашка куляста, від білої до коричневої, однобарвна або з 1 темною смугою на периферії. Пупок відкритий, але вузький. Населяє переважно вологі біотопи з високою травою. Широко розповсюджений в Україні.
X
Висота черепашки 6,5–10 мм, ширина 2,7–3,7 мм. Палатальні складки довгі, їх передні кінці з’єднані з товстою білою губою. Населяє відкриті теплі біотопи, багаті на кальцій. Зрідка на заході України (у горах та на рівнині).
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 6–11 мм, ширина 9–18 мм. Форма і розміри черепашки, відносна ширина пупка досить мінливі. Забарвлення білувате, з різною кількістю темних спіральних смуг або без них. В Криму та спорадично по всій степовій зоні.
X
Висота черепашки 6–8 мм, ширина 11–19 мм. Забарвлення дуже мінливе: від світлого, однобарвного або з темними спіральними смугами, до майже чорного, з невеликими світлими ділянками. Степовий вид, мозаїчно розповсюджений у басейні Дністра.
X
Висота черепашки 6–8 мм, ширина 11–19 мм. Забарвлення дуже мінливе: від світлого, однобарвного або з темними спіральними смугами, до майже чорного, з невеликими світлими ділянками. Степовий вид, мозаїчно розповсюджений у басейні Дністра.
X
Висота черепашки 7–10 мм, ширина 13–18 мм. Черепашка сплощена, з опуклими обертами, що добре помітно піді швом, та широким перспективним пупком. Білувата, однобарвна або з тонкою світло-коричневою смугою наді швом. Описаний з Луганської області.
X
Висота черепашки 6–10 мм, ширина 10–20 мм. На великих черепашках останній оберт на периферії заокруглений, у молодих – з добре помітним тупим кілем або сильним кутом. Черепашка світла, однобарвна або з темними спіральними смугами. Схід України.
X
Висота черепашки 5–10 мм, ширина 8–16 мм. Форма, розміри, скульптура та забарвлення дуже мінливі. Сильно скульптуровані форми мають добре розвинені радіальні реберця та чіткий кіль на периферії останнього оберту. Південь України, переважно Крим.
X
Висота черепашки 5–10 мм, ширина 8–16 мм. Форма, розміри, скульптура та забарвлення дуже мінливі. У слабко скульптурованих форм кіль може бути добре помітний лише в молодих особин. Південь України, переважно Крим.
X
Висота черепашки 4–9 мм, ширина 6–12 мм. Висота завитка приблизно дорівнює висоті устя. Верхня частина черепашки вкрита невисокими тупими радіальними реберцями або грубими зморшками. Забарвлення змінне, аналогічно
Helicopsis instabilis. Степовий вид.
X
Висота черепашки 6–9 мм, ширина 11–18 мм. Черепашка сильно сплощена, з широким перспективним пупком. По периферії обертів тягнеться чіткий кіль, який може помітно згладжуватися на останньому оберті у великих черепашок. Описаний з Луганської області.
X
Висота черепашки 27–36 мм, ширина 29–38 мм. На черепашці до 5 темних спіральних смуг. Характерна ознака: оберти ембріональної черепашки (приблизно 1,5 верхніх оберти) виглядають непропорційно широкими порівняно з наступними. Переважно південь України.
X
Висота черепашки 40–50 мм, ширина 41–52 мм. У гірському Криму добре помітні радіальні темні смужки. На півдні України зареєстровано також кілька інтродукованих популяцій без радіальних смуг, з широкими та злитими між собою спіральними смугами.
X
Висота черепашки 23–34 мм, ширина 24–34 мм. Черепашка білувата або жовтувато-біла, часто з коричнюватим краєм. Смуги переважно відсутні або слабкі, в окремих колоніях добре виражені в частини особин. Захід та південний захід України.
X
Висота черепашки 30–50 мм, ширина 30–50 мм. Черепашка жовтувато-коричнева, рідше сірувато-біла. Має до 4–5 темних спіральних смуг, часто малопомітних на загальному темному фоні. У різних регіонах України, часто поруч з людьми.
X
Висота черепашки 4–7 мм, ширина 7–13 мм. У дорослих в усті 3 зуба. Черепашка коричнювата, сплощена, зі згладженою верхівкою, вкрита невеликими волосками. Пупок закритий або вузька щілина. Переважно на заході, рідше в центральній частині України.
X
Довжина тіла в русі до 45 мм. Спина і мантія сіруваті. Голова, шия і щупальця інтенсивно-чорні. Близько половини мантії займає передній вільний кінець (капюшон). Слиз безбарвний. У різних регіонах України, переважно синантропно.
X
Висота черепашки 14–20 мм, ширина 3,3–4,7 мм. Кіль у вигляді довгого і високого гребеня. Нижня пластинка проходить у просвіті устя навкіс. Палатальний край устя переважно з численними маленькими складочками. Ліси, парки, зрідка у відкритих біотопах.
X
Довжина тіла в русі до 40, рідше до 75 мм. Від
Limax maximus і
L.cinereoniger відрізняється меншими розмірами, не такими рельєфними зморшками на шкірі та забарвленням мантії – дві темні смуги по краях. Лісовий вид, зрідка у старих парках.
X
Довжина тіла в русі до 150–200 мм. Мантія однобарвна, максимум з невеликими світлими плямками (штрихами) по краях. Посередині спини світла смуга. Забарвлення дорослих переважно у сіруватих тонах, бокові смуги підошви темні. Ліси, старі парки.
X
У молодих особин забарвлення може відрізнятися. Підошва спочатку повністю світла, пізніше починає поступово сіріти по краях. Верхня частина тіла може виглядати коричнюватою (кремовою), поступово з'являється сіруватий відтінок і малюнок на спині.
X
Довжина тіла в русі до 130, зрідка до 200 мм. Мантія плямиста. По спині 1–2 пари темних смуг, смуги суцільні або розпадаються на ряди плям. Підошва однобарвна, світла. Слиз безбарвний. Переважно синантропно, рідше в лісах. У різних регіонах України.
X
У лісах забарвлення може виглядати темнішим, інколи майже цілковито чорним. При детальнішому огляді помітно, що воно складається з численних невеликих темних плямок. Навіть у дуже темних особин підошва залишається світлою.
X
Висота черепашки 13–15 мм, ширина 3,0–3,6 мм. Замість кіля – невелика опуклість. Нижня пластинка добре помітна у просвіті устя, плавно заокруглена. На парієтальній стінці устя до 3-х невеликих складочок. Переважно на заході України.
X
Довжина тіла в русі до 50 мм. Слиз на спині та мантії жовтий. Зморшки на шкірі пласкі, розділені неглибокими борознами. Кіль на спині дуже короткий і нечіткий. Лісовий вид. Часто на грибах. Зареєстрований у західній і центральній частинах України.
X
Висота черепашки 15–20 мм, ширина 3,8–4,5 мм. Кіль у вигляді довгого і високого гребеня. Нижня пластинка проходить навкіс, майже паралельно до палатального краю устя. Поверхня вкрита низькими реберцями або грубими зморшками. Ендемік гірського Криму.
X
Висота черепашки 10–24 мм, ширина 2,6–4,6 (до 5,5?) мм. Кіль, нижня пластинка – див.
Mentissa canalifera. Черепашка переважно стрункіша, вкрита чіткими ребрами (за винятком
M.gracilicosta sodalis). Ендемік гірського Криму. Завезений до Одеси.
X
Висота черепашки 12–23 мм, ширина 3,2–5,0 мм. Кіль, нижня пластинка – див.
Mentissa canalifera. Черепашка струнка, вкрита сильно згладженими радіальними зморшками. "Свіжі" черепашки вкриті синюватим нальотом (стирається). Ендемік гірського Криму.
X
Висота черепашки 6,5–11 мм, ширина 3,4–3,8 мм. Поверхня тонко радіально покреслена, у живих особин вкрита підсохлим слизом і маленькими грудочками ґрунту. Спіральних ліній немає. Лісовий вид, зрідка в парках. Західна, центральна частини України, Крим.
X
Висота черепашки 4–10 мм, ширина 6–17 мм. Стінки черепашки дуже тонкі та ламкі, сильно просвічують. Пупок вузький, не більш, ніж наполовину прикритий. Краї устя та губа червонувато-бурі, зрідка світлі. Переважно на півдні, занесений до інших регіонів.
X
Черепашка не відрізняється від
Monacha cartusiana. Інтродуцент. Відомі поодинокі знахідки у Криму (Севастополь) і на заході України (Львів).
X
Висота черепашки 12–15 мм, ширина 14–20 мм. Черепашка світла, з дуже тонкими та ламкими стінками. На останньому оберті добре помітні хаотично розташовані дрібні ум’ятини. Пупок вузький, проколоподібний. На півдні України, переважно у Криму.
X
Висота черепашки 9–11 мм, ширина 12–16 мм. Зерниста скульптура дрібніша, ніж у
Monachoides vicina, а черепашка більш сплощена. Пупок у дорослих від повністю відкритого до напівзакритого. Спорадично на заході України.
X
Висота черепашки 8–12 мм, ширина 12–16 мм. Поверхня зерниста (див. під лупою). Пупок у дорослих повністю закритий або залишається вузька щілина, у молодих напівзакритий. Карпатський вид, заходить також на рівнину. На сході досягає Вінницької області.
X
Висота черепашки 7–7,5 мм, ширина 13–17 мм. Висота завитка менше половини висоти устя. Пупок вузький, займає від 1/13 до 1/15 ширини черепашки. Черепашка блискуча, від рогової до коричневої, знизу світліша. Гірський Крим, завезений до Асканії-Нової.
X
Висота черепашки 3–4 мм, ширина 7,0–8,5 мм. Завиток майже плаский. Пупок дуже вузький, частково прикритий краєм устя. На відміну від
Oxychilus glaber, пупок виглядає не лише дуже вузьким, але й мілким. Гірський вид. На території України в Карпатах.
X
Висота черепашки 3,5–5 мм, ширина 6,5–12 мм. Завиток низький. Пупок займає від 1/6 до 1/8 ширини черепашки (у молодих особин вужчий). Поверхня блискуча, зверху рогова, знизу білувата. У гірському Криму.
X
Висота черепашки 6–7 мм, ширина 11–16 мм. Пупок займає близько 1/8 ширини черепашки. Останній оберт у 2–2,5 рази ширший передостаннього. Черепашка сплощена, блискуча, від світло- до темно-рогової, знизу світліша. В Україні лише синантропно.
X
Висота черепашки 6,0–6,7 мм, ширина 11–15 мм. Завиток відносно високий, не менше половини висоти устя. Пупок вузький, займає від 1/11 до 1/13 ширини черепашки. Черепашка блискуча, просвічує. Лісовий вид. На заході, рідше в центральній частині України.
X
Висота черепашки 10–12 мм, ширина 19,5–23 мм. Висота завитка не перевищує 1/2 висоти устя. Пупок вузький, займає від 1/15 до 1/20 ширини черепашки. Забарвлення черепашки від жовтувато- до червонувато-рогового, знизу світліше. Гірський Крим.
X
Висота черепашки 10–13 мм, ширина 16–25 мм. Пупок займає близько 1/6–1/7 ширини черепашки. Черепашка зверху з грубими радіальними зморшками, тому виглядає матовою (не блискучою). Кавказький вид, єдина відома знахідка в Донецькій області (синантропно).
X
Висота черепашки до 5 мм, ширина 9,5–12 мм. Завиток низький. Пупок займає від 1/7 до 1/6 ширини черепашки. Черепашка дуже блискуча, часом майже прозора. Населяє ліси. Карпатський вид, зрідка зустрічається на рівнинній частині заходу України.
X
Висота черепашки 3,2–3,7 мм, ширина 7–9 мм. Пупок займає від 1/8 до 1/10 ширини черепашки. Поверхня блискуча, жовтувато-рогова, знизу світліша. Синантропно в різних регіонах України.
X
Висота черепашки 9–12 мм, рідше до 20 мм. Черепашка стрункіша, ніж у
Succinea putris, з менш роздутим останнім обертом. Від
Oxyloma sarsii надійно відрізняється лише анатомічно. Амфібіотичний вид, може тривалий час перебувати у воді. По всій Україні.
X
Висота черепашки 12–15 мм, рідше до 20 мм. Черепашка стрункіша, ніж у
Succinea putris, з менш роздутим останнім обертом. Від
Oxyloma elegans надійно відрізняється лише анатомічно. Амфібіотичний вид. Широко розповсюджений на території України.
X
Висота черепашки 13–16 мм, ширина 5–7 мм. Завиток звужений, майже правильної конічної форми. Спіральні лінії відсутні або у вигляді нечітких слідів. Тримається в лісовій підстилці або тріщинах скель. Ендемік гірського Криму.
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 15–20 мм, ширина 6–9 мм. Черепашка подібна до
Peristoma merduenianum, але дещо більша, обриси завитка опукліші. На "свіжих" черепашках помітні густі спіральні лінії або хоча б їх сліди. Лісовий вид. Ендемік гірського Криму.
X
Висота черепашки 5–7 мм, ширина 6–9 мм. Черепашка від світло-рогової до коричневої, може мати до 2 світлих спіральних смуг. У дорослих в усті 2 зуба. Населяє вологі лісові біотопи, часто біля потоків. У західній та центральній частинах України.
X
Висота черепашки 7–10 мм, ширина 9–13 мм. Черепашка від темно-рогової до коричневої, на периферії часто з нечіткою світлою смугою. У дорослих в усті 2 зуба. У лісах. Карпатський вид, заходить на рівнину, на сході до Вінницької області.
X
Висота черепашки 5–7 мм, ширина 7–9 мм. Черепашка світла, з напівпрозорими ламкими стінками. Пупок дуже вузький. Молоді з волосками, які потім стираються. Подібні на молодих
Fruticicola fruticum, але оберти вужчі. Захід України.
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 11,5–16 мм, ширина 10–14 мм. Характерна скульптура: гратчаста, утворена перетином низьких спіральних та радіальних реберець. На задньому кінці ноги є кришечка, яка може закривати устя черепашки. Гірський Крим.
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 4–7 мм, ширина 6–9 мм. Поверхня вкрита дрібними волосками. Пупок вузький, трохи прикритий. Нагадує молодих особин
Euomphalia strigella, проте має відносно вужчі оберти. Гігрофіл. Широко розповсюджений на території України.
X
Висота черепашки 9–14 мм, ширина 2–3 мм. Черепашка дуже струнка, біла або світло-рогова з темними радіальними смужками. Від тонких і струнких форм
Brephulopsis bidens відрізняється відсутністю зубів в усті. Ендемік гірського Криму з обмеженим ареалом.
X
Висота черепашки 8–13 мм, ширина 12–18 мм. Черепашка сірувата, з 1–2 нечіткими світлими смугами. Поверхня зерниста (див. під лупою). Пупок вузький, від повністю відкритого до напівзакритого. Переважно в населених пунктах та їх околицях на сході України.
X
Висота черепашки 16–20 мм, ширина 8–12 мм. Останній оберт сильно роздутий. Стінки дуже тонкі та ламкі, від світло-рогового до бурштинового кольору. У достатньо вологих біотопах з високою травою. По всій Україні.
X
Висота черепашки 6–8 мм. Поверхня не така блискуча, як у
Succinea або
Oxyloma, оберти опукліші (див. збоку), шов між ними глибший. Висота устя лише трохи перевищує половину висоти черепашки. По всій Україні.
X
Висота черепашки 19–22 мм, ширина 7–9 мм. Черепашка закручена ліворуч, біла або сірувата з більшими або меншими ділянками рогового кольору. Тримається на скелях або серед кам'яних розсипів. Ендемік гірського Криму.
X
Висота черепашки 4–6 мм, ширина 5–12 мм. Черепашка сильно сплощена. Бувають окремі особини з високим завитком, які нагадують
Pseudotrichia rubiginosa, проте з ширшим пупком. Поверхня густо вкрита дрібними волосками. На заході та в центрі України.
X
Висота черепашки 4–7 мм, ширина 7–10 мм. Черепашка нагадує
Trochulus hispidus, проте має помітно довші волоски (від 0,6 до 1 мм). Поодинокі знахідки на Передкарпатті (Львівська область).
Червонокнижний вид.
X
Висота черепашки 12–20 мм, ширина 3,5–4,6 мм. Кіль короткий, тупий. Нижня пластинка проходить майже горизонтально, поблизу парієтального краю устя. Клаузилій з гачком на кінці. Верхівка широка (близько 1,5 мм). Карпатський вид, до Вінницької області.
X
Висота черепашки 15–19 мм, ширина 4,3–5,0 мм. Кіль, нижня пластинка, клаузилій – див.
Vestia elata. Верхівка вужча, ніж у
V.elata. Усі оберти рівномірно вкриті великими тупими ребрами. Карпатський вид, на сході досягає Вінницької області.
X
Висота черепашки 12–23 мм, ширина 3,5–5,0 мм. Кіль, нижня пластинка – див.
Vestia elata. Лопать клаузилію широка, лише трохи загострена на кінці. На нижніх обертах ребра поступово згладжуються. Карпатський вид, на сході досягає Вінницької області.
X
Висота черепашки 7–10 мм, ширина 13–20 мм. Черепашка сильно сплощена. Пупок широкий, перспективний, може займати до 1/4 ширини черепашки. Черепашка світла, однобарвна або з темними спіральними смугами. Степовий вид. Захід України, Житомир, Київ.
X
Висота черепашки 8–12 мм, ширина 15–20 мм. Черепашка сильно сплощена. Крізь пупок можна побачити до 1,5 попередніх обертів (у молодих менше). Черепашка світла, однобарвна або з темними спіральними смугами. Степовий вид. Південь України.
X
Висота черепашки 7–11 мм, ширина 12–15 мм. Черепашка сильно сплощена. Пупок вузький, ексцентричний, крізь нього можна побачити не більше половини передостаннього оберту. Черепашка світла, однобарвна або з темними спіральними смугами. Південь України.
X
Висота черепашки 3,5–4,0 мм, ширина 6–7 мм. Висота завитка в дорослих більше половини висоти устя. Пупок займає від 1/4 до 1/5 ширини черепашки. Черепашка дуже блискуча, темно- або червонувато-рогова. Гігрофіл. Широко розповсюджений в Україні.
X