Прісноводні молюски України: ілюстрована база даних

Можна цитувати як: Гураль Р.І., Гураль-Сверлова Н.В. Прісноводні молюски України: ілюстрована база даних [Електронний ресурс]. – Львів, Державний природознавчий музей НАН України, 2012 – 2024. URL: http://www.pip-mollusca.org/page/phg/freshwater/index.php (дата звернення: 19.03.2024)

Для ілюстрації видового багатства та внутрішньовидового різноманіття прісноводних молюсків України використано переважно матеріали малакологічного фонду Державного природознавчого музею НАН України, а також авторські фотографії живих м’якунів, виконані співробітниками лабораторії малакології ДПМ НАНУ.

Фотографувати водних молюсків у звичному для них середовищі значно складніше, ніж молюсків наземних (див. попередній розділ фотобази). Тому головна увага буде приділена фондовим матеріалам Державного природознавчого музею НАН України. Також значна частина живих молюсків (особливо невеликого розміру) буде сфотографована насправді не в природі, а в лабораторії. Лише так ми зможемо детально показати особливості їх зовнішнього вигляду.

Наразі ілюстрована база даних знаходиться на стадії наповнення. У найближчому майбутньому вона буде доповнена іншими видами та більшою кількістю фотографій фондових зразків.

Примітка для студентів і науковців. Наразі існують великі розбіжності в поглядах різних науковців та різних наукових "шкіл" на систематику прісноводних молюсків. Те, що одні називають самостійними видами, інші вважають лише внутрішньовидовими формами, обумовленими спадковістю, впливом зовнішніх чинників і природним добором під впливом цих чинників. У нашій програмі ми будемо намагатися спиратися лише на "загальновизнані" види. Подібний підхід ми використовуємо також при науковому опрацюванні фондових матеріалів ДПМ НАНУ.

Про внутрішньовидову мінливість перлівницевих (родина Unionidae) та особливості їх визначення можна дізнатися в окремому електронному виданні або на сторінках нашого сайту.

Увага! Натискаючи на деякі фотографії, можна побачити не лише їх збільшений вигляд, але й інші деталі, не помітні на маленьких фотографіях. Це можуть бути інші особини, черепашки, ракурси, лінійки для демонстрації масштабу тощо.

?

Не знаєте, який вид Вам потрібен?
Не орієнтуєтеся в латинських назвах?
Хочете швидко переглянути (порівняти) різні види?
Шукаєте лаконічні описи (розміри) молюсків?
– Скористайтеся Оглядом видів.
Важко визначити вид молюска.
Скористайтеся Оглядом видів