Звідки ти, равлику?

Скачати в pdf [3,1 Mb]

Фотографія черепашок лісових цепей Фотографія лісових цепей з Підмосков'я

Продовжимо наше знайомство зі смугастими равликами – цепеями. Найбільшими та найяскравішими з них є лісові цепеї. Їх черепашки вражають різноманітністю відтінків та візерунків. Тут є майже чисто білі, лимонні, насичено-жовті, рожеві (від ніжних до насичених, майже червоних тонів), коричневі; часом зовсім однобарвні або лише з однією вузенькою смугою, часом смуг значно більше, і вони такі широкі, що майже зовсім закривають загальний фон черепашки. Проте на території України зустріти цих яскравих "західних гостей" можна лише дуже рідко. Хоча за допомогою людини їм вдалося пробратися зараз й значно далі на схід. Великі колонії лісових цепей можна побачити в Підмосков’ї.

Фотографія садових цепей у Львові

На заході України в населених пунктах усе частіше зустрічаються садові цепеї – дещо менші лісових і часто не такі різнобарвні. Особливо багато садових цепей зараз у Львові та Львівській області. Найлегше знайти їх там, де є чагарники або молоді дерева. Садові цепеї часто мають яскраво-жовті черепашки без смуг, добре помітні навіть здалеку.

Лісові та садові цепеї мешкають у багатьох європейських країнах, розташованих на захід від України. На нашій території (але лише в західних областях) вони з’явилися порівняно недавно, ймовірно, лише в другій половині минулого сторіччя. Хто допоміг равликам подолати таку велику для них відстань? Звичайно, людина.

Фотографія молодих садових цепей

Часто можна почути, що якась тварина або рослина була "занесена людиною". Проте не варто думати, що люди завжди робили це навмисне. Наприклад, серед слимаків, яких було "занесено" до різних країн світу, є багато дрібних, про існування яких більшість людей навіть не здогадується. Слимаки часто відкладають яйця у ґрунт, біля коріння рослин тощо. У таких місцях ховаються також молоді та навіть дорослі особини, особливо під час зимівлі або літньої спеки. Тому не дивно, що разом із саджанцями садових або декоративних рослин можна цілком несподівано для себе занести на свою ділянку ще й багатьох дрібних тваринок.

Не лякайтеся: більшість з них не завдає шкоди рослинам. Навіть відносно великим садовим цепеям більше смакує ласувати не зеленими та соковитими, а зів’ялими листочками. Але найбільше полюбляють вони лишайники та дуже дрібні водорості, які утворюють зелений "наліт" на стовбурах і гілках дерев або чагарників. Равлики зішкрібають цей "наліт" за допомогою язика, вкритого численними дрібними зубчиками. Недаремно цей язик називається теркою. Перед тим, як знищувати равликів (або інших тваринок) на своєму городі або в саду, придивіться, чи справді саме вони завдали шкоди рослинам. Можливо, зелені листочки погризли вночі комахи або слизняки, які вдень ховаються у ґрунті.

Фотографія черепашки австрійських цепей

Проте не всі цепеї є для нас чужоземними гостями. Майже по всій Україні можна зустріти австрійських цепей. На півдні країни вони тримаються переважно в лісах, парках, лісосмугах, на заході – надають перевагу відкритим ділянкам, які добре прогріваються сонцем. На відміну від своїх родичів, ці равлики охоче гризуть траву. Попри назву, австрійських цепей не завезли до нас з Австрії. Вони жили тут ще до появи людей.

Фотографія черепашки різних цепей

Австрійські цепеї не такі яскраві, як їх чужоземні родичі. Вони ніколи не мають однобарвних черепашок яскраво-жовтого або рожевого кольору, черепашок з однією (центральною) смугою. Проте частина тварин має світліші смуги, які інколи важко помітити на жовтуватому або навіть коричнюватому тлі черепашки. Якщо ви хочете легко відрізнити смугасті черепашки садової та австрійської цепеї, звертайте увагу на розташування нижньої смуги. У садової цепеї вона проходить значно далі від центру.

Скачати в pdf [3,1 Mb]

Н. В. Гураль-Сверлова

Дивіться також матеріали фотобази:

австрійська цепея
лісова цепея
садова цепея

Відео:
Будні львіських малакологів-1
Садові цепеї у Львові