Порцелянові равлики – сувеніри, прикраси та гроші

Скачати в pdf [2,4 Mb]

Фотографія мавританської цепеї Фотографія черепашки ципреї знизу

У теплих тропічних морях, серед коралових рифів мешкають порцелянові равлики (ципреї). Їх черепашки , дійсно, нагадують дивні фігурки з найкращої порцеляни, якими відразу хочеться прикрасити полиці в шафі. Недаремно ципрей так полюбляють колекціонери з різних країн світу.

Черепашки ципрей дуже міцні. Вони нагадують справжні фортеці, з'єднані із зовнішнім світом лише вузькою щілиною, оточеною двома рядами невеликих "зубів". У такий "хатці" можна почуватися впевнено.

Фотографія тигрової цепреї

Найчастіше в якості сувенірів продають черепашки тигрової ципреї, які можуть досягати 10 і навіть 15 см у довжину. Найбільші екземпляри виловлюють поблизу Гавайських островів. Щоправда, назва тигрової ципреї не відповідає забарвленню її черепашки: замість смуг ми бачимо лише численні темні плямки. Мабуть, правильніше було б назвати її леопардовою.

Дещо рідше продають черепашки арабської ципреї. Темні звивисті лінії, дійсно, нагадують загадкові арабські написи. А малюнок на черепашках ципреї-мапи дещо подібний на топографічну карту. В обох видів розміри черепашок є дещо меншими, ніж у тигрової ципреї.

Фотографія арабської цепреї Фотографія ципреї-карти

Отже, ми познайомилися з деякими великими ципреями. Проте черепашки більшості з них не перевищують у довжину кількох сантиметрів. Але це не зменшує елегантності їх форми та різноманітності забарвлення. Невеликі розміри можуть стати навіть у пригоді, коли черепашки молюсків перетворюються в... монети. Це можуть підтвердити найславетніші серед ципрей – ципрея-монета і ципрея золоте кільце. Їх черепашки (каурі) протягом століть використовувалися різними народами в якості грошей. Зараз словом "каурі" часто позначають усіх ципрей.

Фотографія ципреї-монети Фотографія ципреї золоте кільце

Цікаво, що використовувати черепашки дрібних ципрей в якості грошей почали в Китаї ще за дві тисячі років до нашої ери (отже, близько чотирьох тисяч років тому). Звідти "черепашкові" гроші (каурі) потрапили до інших країн, навіть європейських. У деяких районах Індії та Африки їх використовували ще до середини XIX – початку ХХ століття.

Каурі були не лише грошима. Вони чудово прикрашали одяг, волосся, ритуальні маски шаманів тощо. Африканці носили каурі в якості оберегів від злих сил. Чим більше каурі було на людині, тим надійнішим вважався захист. Один з чаклунів Західної Африки носив на собі ланцюг з 20 тисяч черепашок, який важив близько 22 кілограмів. Каурі й зараз широко використовуються в сувенірній промисловості – для намист, брелоків та інших виробів.

Фотографія брелка з ципреєю Цікаво знати:

– Добре збережені черепашки деяких рідкісних видів ципрей можуть коштувати понад сотню доларів

– В якості грошей використовували не лише черепашки дрібних ципрей, але й деяких інших морських молюсків.

Скачати в pdf [2,4 Mb]

Н. В. Гураль-Сверлова