Бібліографія: Гураль Р.І. Місце інформаційних технологій в сучасних музеях // Тезисы докладов и сообщений ІІ Международной научно-практической конференции "Музеи XXI века - новые реалии, новые подходы, новые возможности". (г. Евпатория, 2-6 октября 2013 г.). - С.27-28.

Місце інформаційних технологій в сучасних музеях

Протягом усього свого життя людина перебуває у постійному контакті з інформацією. Протягом останніх років, її кількість, яка діє на конкретну особу за певний період часу постійно зростає. Значною мірою до цього долучився інтенсивний розвиток інформаційних технологій в першу чергу і спрощення доступу до інформації, пов'язаний з інтенсивним розвитком мережі Інтернет.

Музеї, незалежно від спрямування не можуть залишатися осторонь від прогресу, і також поступово починають інтегруватися в загальний інформаційний простір. Зазвичай, цей процес розпочинається із створення власного сайту установи. Щоправда в останні роки тенденція змістилася в сторону соціальних мереж, які в останні роки дуже тісно ввійшли в наше повсякденне життя, а для окремих вікових категорій, практично підмінили собою Інтернет, оскільки в соціальних мережах зосередився весь контент, який їм найбільш цікавий. Не зважаючи на це, обмежуватися лише презентаційними сторінками в соціальних мережах не варто. Їх можна розглядати лише, як додаток до сайту музейної установи.

Але не слід думати, що веб-сайт музею, це лише довідкова інформація про музейну установу та події, що в них відбуваються. На його основі також можна створити онлайн експозицію, яка буде доступна 24 години 7 днів на тиждень, а не з 10 до 18 години, кожного дня, крім понеділка. Спроба створення такого медійного продукту була здійснена в Лабораторії малакології Державного природознавчого музею НАНУ, в рамках проекту "Просвітницька інтернет-програма Молюски". На сайті програми, у розділі Фотогалерея, яку можна знайти за наступним адресом, http://www.pip-mollusca.org/page/phg/index.php можна ознайомитися, як із фондовими матеріалами, які зберігаються у Малакологічному фонді ДПМ НАНУ так і авторськими фотографіями молюсків у природному середовищі. Так станом на липень 2013 р. на сторінках фотогалереї представлено більш ніж півтисячі одиниць зберігання, які відносяться до 182 видів наземних, прісноводних і морських молюсків. Зрозуміло, що показати всі ці матеріали в вигляді традиційного експонування нереально. Але онлайновий світ не накладає таких обмежень на об'єми і форми представлення музейних предметів.

Отже, використання інформаційних технологій в повсякденній роботі музею надзвичайно розширює можливості донесення інформації до відвідувачів установи. Але в жодному випадку вони не можуть підмінити традиційні форми експонування, а лише їх доповнити.